Zniesienie współwłasności Elbląg

Zniesienie współwłasności nieruchomości – pomoc prawna

Współwłasność jest to stan prawno-faktyczny w którym własność jednej określonej rzeczy przysługuje więcej niż jednej osobie. Współwłasność może być albo współwłasnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Współwłasność w częściach ułamkowych polega na tym, iż każdemu ze współwłaścicieli rzeczy przysługuje udział w jej własności określony ułamkiem (np. 1/2, 1/3, 1/5). Natomiast współwłasność łączna może występować wyłącznie z danym stosunkiem prawnym z którego ona wynika. We współwłasności mogą pozostawać rzeczy ruchome, ale także nieruchomości (mieszkania, domy, lokale użytkowe itd.).

Prawo współwłaściciela do żądana zniesienia współwłasności

Zasadniczo każdy ze współwłaścicieli danej nieruchomości może żądać zniesienie jej współwłasności. Jeżeli współwłaściciele nie zgadzają się co do kwestii związanych ze zniesieniem wspólnego prawa nad nieruchomością do przeprowadzenie postępowania o zniesienie współwłasności odpowiedni jest Sąd. Wówczas procedura zniesienia współwłasności nieruchomości odbywa się w trybie nieprocesowym, z uwzględnieniem przepisów Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego. Czasami w grę mogą także wchodzić przepisy innych ustaw, a w szczególności ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Co ważne roszczenie o zniesienie współwłasności nie ulega przedawnieniu. Oznacza to, że każdy ze współwłaścicieli nieruchomości może żądać zniesienia jej współwłasności bez względu na czas trwania tej współwłasności. Uprawnienie do żądania zniesienia współwłasności może zostać przez współwłaścicieli czasowo ograniczone w drodze czynności prawnej.

Sposoby zniesienia współwłasności nieruchomości

Współwłasność nieruchomości może zostać zniesiona poprzez:

  • przydzielenie jednemu ze współwłaścicieli tej nieruchomości na wyłączną własność. W takiej sytuacji Sąd nakłada na osobę której została przyznana nieruchomość powinność spłaty pozostałych współwłaścicieli.
  • dokonanie podziału nieruchomości z ewentualnym obciążeniem poszczególnych współwłaścicieli obowiązkiem dokonania stosownych dopłat lub
  • sprzedaż nieruchomości w drodze przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

Sprawy o zniesienie współwłasności są często skomplikowane pod względem faktycznym, jak i prawnym. Sprawy te potrafią się również ciągnąć latami. W związku z tym przed podjęciem decyzji o zniesieniu współwłasności nieruchomości zaleca się uprzednie skonsultowanie swojego postępowania ze specjalistą z dziedziny prawa np. radcą prawnym.

Kancelaria Radcy Prawnego dr Paweł Kardasz udziela profesjonalnych porad prawnych w sprawach o zniesienie współwłasności. Sporządzamy odpowiednie wnioski, środki zaskarżenia oraz inne właściwe pisma procesowe. W sprawach tych zajmujemy się również reprezentacją przed Sądami, organami administracji publicznej, w mediacjach oraz innymi odpowiednimi podmiotami. Zapraszamy Państwa do kontaktu.

Kancelaria ds. nieruchomości – tel.: +48 507 041 837.