Kancelaria spadkowa elbląg

Prawo spadkowe. Przyjęcie i odrzucenie spadku

Sprawy spadkowe bywają skomplikowane. Przy okazji dziedziczenia pojawia się wiele znaków zapytania, poczynając od tego, czy majątek nie jest obciążony długami, przez kwestie związane ze zrzekaniem się, po problemy z ustaleniem wartości samego majątku. W artykule pokazujemy, jakie prawa przysługują spadkobiorcom.

Otrzymanie spadku wiąże się często z odejściem i pożegnaniem bliskiej nam osoby. To trudny czas także dlatego, że oprócz przeżywania żałoby, musimy podejmować szereg decyzji, w tym często tych dotyczących dziedziczenia majątku. Największy dylemat dotyczy zazwyczaj tego, czy przyjmować spadek po zmarłym. Jak wynika z przepisów prawnych, na podjęcie tej ważnej decyzji mamy 6 miesięcy od momentu w którym dowiedzieliśmy się o tytule swojego powołania (np. śmierci spadkodawcy).

Jak uzyskać informację o wartości majątku spadkowego?

Jak jednak ustalić, jaka jest wartość majątku oraz czy aktywa przewyższają pasywa? Zaznaczyć należy, że nie jest to proste zadanie, ale jednocześnie niezbędne do tego, żeby podjąć ostateczną i w pełni świadomą decyzję o dziedziczeniu. Jeśli chcemy określić wartość majątku spadkowego, możemy to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest złożenie wniosku do sądu o dokonanie spisu inwentarza przez komornika. Problematyczny może okazać się jednak czas oczekiwania, który jest w tym przypadku długi. Jeśli obawiamy się przekroczenia 6-miesięcznego okresu, który mamy na podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, możemy na własną rękę spróbować uzyskać informacje o tym majątku. Pomocne mogą okazać się wizyty w Urzędzie Skarbowym czy ZUS. Część osób posiłkuje się też pomocą detektywów lub komorników.

Sposoby dziedziczenia

Warto wiedzieć, że przyjmować spadek można w drodze dziedziczenia wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza. W pierwszym przypadku dziedziczymy cały majątek, łącznie z aktywami i pasywami, w tym ewentualnymi długami. W przypadku dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza mamy do czynienia z sytuacją, w której dziedziczymy zasadniczo nadwyżkę aktywów nad pasywami. W przypadku wątpliwości, jaki wariant będzie optymalny, można skonsultować się z prawnikami specjalizującymi się w prawie spadkowym. Każda sprawa spadkowa jest bowiem inna pod względem faktyczny, a czasami również prawnym.

Nasza Kancelaria udziela porad prawnych w sprawach spadkowych, w tym związanych z przyjęciem spadku. Prowadzimy również na życzenie Klientów m. in. sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, o zachowek, o dział spadku o uchylenie się od skutków (nie)złożenia w terminie oświadczeń spadkowych. W sprawach spadkowych sporządzany odpowiednie pisma i wnioski. Reprezentujemy również zainteresowane osoby przed Sądami, w mediacjach i innymi podmiotami. Zapraszamy do kontaktu.

Kancelaria ds. spadkowych – tel.: +48 507 041 837.