prawo rodzinne i spadkowe

Prawo rodzinne i spadkowe


Prawo rodzinne i spadkowe stanowi istotną część szeroko rozumianego prawa cywilnego. Prawo rodzinne normuje przede wszystkim stosunki osobiste i majątkowe występujące pomiędzy rodziną to znaczy m.in. wstępnymi, zstępnymi, rodzeństwem, przysposabianymi i przysposabiającymi. Natomiast prawo spadkowe zajmuje się regulowaniem wszelkich spraw związanych z dziedziczeniem, w tym określa ono zasady przechodzenia praw i obowiązków po śmierci spadkodawcy na spadkobiercę lub spadkobierców.

W ramach prawa rodzinnego i spadkowego Nasza Kancelaria w Elblągu zajmuje się, w szczególności:

1. Sprawami rozwodowymi (z orzekaniem o winie lub bez orzekania o winie) lub o separację;
2. Sprawami o zasądzenie, podwyższenie, obniżenie lub uchylenie alimentów, w tym o wyegzekwowanie alimentów od małżonka który unika ich płacenia,
3. Sprawami o uregulowanie (ograniczenie, pozbawienie lub przywrócenie) władzy rodzicielskiej,
4. Sprawami o ustalenie lub zmianę kontaktów z dzieckiem, a także egzekucję kontaktów z dzieckiem,
5. Sprawami o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa,
6. Sprawami o adopcję dziecka,
7. Sprawami o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami,
8. Sprawami o ubezwłasnowolnienie częściowe lub całkowite,
9. Sprawami o podział majątku wspólnego (np. po rozwodzie),
10. Sprawami o zniesienie współwłasności (m.in. pomiędzy konkubentami),
11. Pomocą przy sporządzeniu testamentów,
12. Sprawami o stwierdzenie nabycia spadku i o dział spadku,
13. Sprawami związanymi z uchyleniem lub zmianą orzeczenia o stwierdzenia nabycia spadku,
14. Sprawami o zasądzenie należnego zachowku.

W zakresie prawa rodzinnego i spadkowego w Elblągu Nasza Kancelaria zajmuje się sporządzaniem na rzecz Klientów odpowiednich pism, środków odwoławczych i zaskarżania (m. in. pozwów, wniosków, odpowiedzi na pozew, apelacji, zażaleń, zarzutów od alimentacyjnego nakazu zapłaty, sprzeciwów od wyroków zaocznych, skarg kasacyjnych, skarg o wznowienie postępowania oraz skarg o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia).


Jakie akty prawne regulują prawo rodzinne w Polsce?

W Rzeczpospolitej Polskiej kwestie prawa rodzinnego reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Kodeks cywilny oraz inne ustawy szczegółowe. Konstytucja RP również odnosi się do praw rodzinnych, gwarantując m.in. ochronę i opiekę państwa nad instytucją rodziny, prawo do założenia rodziny oraz do zawarcia małżeństwa. Zawiera także przepisy dotyczące zakazu dyskryminacji, poszanowania różnorodności kulturowej, religijnej i językowej, równouprawnienia kobiet i mężczyzn, ochrony praw dziecka oraz życia zawodowego. Prawa te są ściśle powiązane z ochroną praw człowieka i w tym kontekście szeroko rozwinięte.

Najważniejsze pojęcia związane z prawem rodzinnym

Podstawowe pojęcia ściśle związane z prawem rodzinnym to między innymi:
• małżeństwo,
• władza rodzicielska,
• kontakty,
• obowiązek alimentacyjny,
• kuratela,
• opiekun,
• adopcja,
• małżeński ustrój majątkowy,
• prawo małżeńskie.

Prawo rodzinne zawiera normy prawne regulujące takie kwestie, jak obowiązek wierności małżeńskiej, współdziałanie małżonków na rzecz dobra rodziny czy zapewnienie odpowiedniej opieki nad dziećmi. W tym przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego szczegółowo określają prawa i obowiązki członków rodziny, w tym np. obowiązek dzieci do posłuszeństwa wobec rodziców.

Gałąź prawa rodzinnego precyzyjnie reguluje również zasady zawierania małżeństw oraz okoliczności umożliwiające ich unieważnienie. Zawiera także przepisy dotyczące wspólności majątkowej małżeńskiej, które mają na celu zapobieganie konfliktom w przypadku rozwodu i ułatwienie podziału majątku, a także kwestie alimentacyjne.

W jakich sprawach rodzinnych w Elblągu możemy Ci pomóc?

W obrębie świadczonych usług Nasza Kancelaria zajmuję się reprezentowaniem Klientów na każdym etapie postępowań rodzinnych i spadkowych (m.in. przed Sądami, w tym Sądami apelacyjnymi lub Sądem Najwyższym, osobami fizycznymi i prawnymi, mediatorem oraz komornikiem).

Powierzone Nam sprawy rodzinne i spadkowe prowadzimy mając na uwadze szeroko pojęty interes Klientów Kancelarii. W trakcie realizacji spraw wykorzystujemy niezbędne narzędzia prawne, wiedzę oraz doświadczenie. Na co dzień zajmujemy się fachowym doradztwem, sporządzaniem pism, pozwów, środków odwoławczych oraz reprezentowaniem Klientów w sądach oraz przed pozostałymi instytucjami. Ze wsparcia, którego udzielamy, skorzystało już wiele osób pragnących uporządkować swoje sprawy prawne, w tym rodzinne oraz spadkowe.

Pomoc prawnicza w zakresie prawa rodzinnego w Elblągu – najlepszy radca prawny

Naszą Kancelaria z zaangażowaniem i profesjonalizmem podejmuje się nawet najbardziej skomplikowanych i trudnych spraw. Dzięki dogłębnej znajomości prawa, w tym prawa rodzinnego i opiekuńczego, oraz innych dziedzin prawa, zapewniamy skuteczną pomoc i wsparcie na każdym etapie postępowania. Nasza wiedza i kompetencje stanowią gwarancję przewagi oraz spokoju podczas każdej rozprawy sądowej.

Tworzymy bezpieczną przestrzeń dla osób poszukujących rzetelnej pomocy prawnej. Oferujemy obsługę na najwyższym poziomie – doradzamy, wspieramy i konsekwentnie dążymy do osiągnięcia założonych celów. W Naszej Kancelarii nie ma spraw bez wyjścia, ponieważ zawsze działamy w zgodzie z prawem i dla dobra Naszych Klientów.

Tajemnica adwokacka (radcy prawnego) a prawo rodzinne

Zapewniamy pełną dyskrecję – wszystko, o czym nam opowiesz, pozostanie między nami. Obowiązek zachowania tajemnicy dotyczy nie tylko radców prawnych, ale także wszystkich pracowników Kancelarii.

Możesz mieć pewność, że mamy doświadczenie w prowadzeniu wielu spraw, zarówno prostych, jak i wyjątkowo skomplikowanych. Niewiele jest sytuacji, które mogą nas zaskoczyć. Nie musisz obawiać się oceny – jesteśmy tu po to, by Cię wysłuchać i skutecznie pomóc.

Prawo rodzinne Elbląg – porady, prowadzenie spraw, sporządzanie pism

Zakres Naszych usług obejmuj prawo rodzinne, a także prawo spadkowe. Sprawy te stanowią delikatną materię, dlatego wiemy, że wymagają one od Nas pełnego zaangażowania, delikatności, ale i znajomości zawiłości charakterystycznych dla tego typu postępowań. Dbając o potrzeby Klientów Kancelarii oferujemy pomoc obejmującą zarówno prowadzenie rozwodów (z orzekaniem o winie i bez orzekania o winie), jak i doradztwo dotyczące dziedziczenia. Nasi eksperci zajmują się także sprawami alimentacyjnymi, opiekuńczymi, ustalaniem praw rodzicielskich, o kontakty, podziałem majątku po rozwodzie lub pomiędzy konkubentami, jak również sprawami o nabycie i podział spadku, o zachowek. Razem z Klientami Kancelarii zawsze ustalamy priorytety i dążymy do tego, żeby cel naszej współpracy został zrealizowany. Dbamy, aby Nasi Klienci byli zadowoleni z Naszych usług.

Nasza Kancelaria udziela porad zarówno w trybie stacjonarnym, telefonicznym, jak i z użyciem narzędzi online (Whatsapp lub Skype). Biuro Kancelarii zlokalizowane jest w Elblągu. Żeby ustalić indywidualny termin konsultacji stacjonarnej, wystarczy do Nas zatelefonować lub umówić się na wizytę poprzez formularz kontaktowy znajdujący się na Naszej stronie. Wszystkie niezbędne dane teleadresowe widnieją w widocznym miejscu na stronie internetowej Kancelarii.

Obsługujemy Klientów z całej Polski, jak również z zagranicy dlatego udzielamy porad prawnych także telefonicznie oraz online – jest to rozwiązanie dla osób, które chcą skorzystać z Naszej pomocy, ale z różnych powodów nie mogą stawić się w jednym z Naszych biur osobiście.

Nie tylko prawo rodzinne i spadkowe

Nasza współpraca z Klientami opiera się na zasadach rzetelności i zaufania. Zapewniamy dostęp do różnych metod rozliczenia wynagrodzenia za świadczone usługi, które zawsze można dopasować do indywidualnych preferencji i sytuacji majątkowej Klienta. Oprócz prawa rodzinnego i spadkowego Kancelaria podejmuje się także prowadzenia spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, medycznych czy związanych z kredytami bankowymi. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z Nami!

FAQ – prawo rodzinne


1. Jak mogę uzyskać pomoc prawną w sprawie rozwodu?

Jeśli rozważasz rozwód lub separację, pierwszym krokiem jest kontakt z Naszą Kancelarią. W trakcie konsultacji szczegółowo omówimy Twoją sytuację, wyjaśnimy przebieg całego procesu oraz pomożemy przygotować pozew rozwodowy i inne niezbędne dokumenty. Przeprowadzimy Cię także w sposób profesjonalny przez cały proces rozwodowy lub o separację przed Sądem.

2. Jakie dokumenty będą potrzebne do sprawy o alimenty na dziecko?

Do sprawy o alimenty wymagane są przede wszystkim:
• skrócony lub zupełny odpis aktu urodzenia dziecka,
• dokumenty potwierdzające koszty utrzymania dziecka (rachunki, faktury, zestawienia),
• zaświadczenia o dochodach rodziców (np. z pracy lub urzędu skarbowego – PIT)
• i inne właściwe w danej sytuacji faktycznej sprawy.

Nasza Kancelaria pomoże Ci zebrać wszystkie niezbędne dokumenty i dowody oraz odpowiednio je przedstawić w Sądzie.

3. Czy mogę zmienić wysokość alimentów na dziecko?

Tak. W sytuacji, gdy zmieniły się okoliczności życiowe – na przykład zwiększyły się potrzeby dziecka lub obniżyły Twoje lub dochody byłego małżonka (partnera) – możesz wystąpić o podwyższenie lub obniżenie alimentów. W niektórych sytuacjach możliwe jest również całkowite uchylenie się przez Ciebie od obowiązku alimentacyjnego. Przygotujemy dla Ciebie wniosek i zapewnimy niezbędną reprezentację w Sądzie.

4. Jak wygląda procedura ustalenia opieki nad dzieckiem po rozwodzie?

Sąd, decydując o opiece nad dzieckiem, bierze pod uwagę przede wszystkim jego dobro. Może on:
• powierzyć opiekę jednemu z rodziców,
• orzec opiekę naprzemienną,
• ustalić szczegółowe zasady kontaktów z drugim rodzicem,
• w inny szczególny sposób uregulować opiekę rodzica lub rodziców nad małoletnim dzieckiem.

Ważne jest zgromadzenie dowodów potwierdzających Twoje zaangażowanie w życie dziecka. Nasza Kancelaria zadba o skuteczną argumentację Twoich racji. Przygotujemy dla Ciebie niezbędne wnioski i inne pisma. Na Twoją prośbę całościowo poprowadzimy Twoją sprawę przed Sądem.

5. Czym różni się władza rodzicielska od opieki nad dzieckiem?

Obowiązek sprawowania pieczy nad dzieckiem oznacza powinność codziennego zajmowania się nim, troski o jego potrzeby materialne i bytowe oraz o jego wychowanie. Władza rodzicielska wiąże się natomiast między innymi z możliwością decydowania o najważniejszych kwestiach w życiu dziecka – podejmowaniem decyzji do której szkoły dziecko będzie uczęszczało, czy podejmie i gdzie leczenie, gdzie małoletnie dziecko będzie na stałe mieszkało itd. Katalog elementów tworzących pojęcie władzy rodzicielskiej jest przy tym zasadniczo otwarty. Obowiązek sprawowania opieki nad dzieckiem jest więc częścią władzy rodzicielskiej rodziców.

Należy również odróżnić obowiązek sprawowania władzy rodzicielskiej, w tym pieczy nad dzieckiem od prawa do osobistej styczności rodzica z dzieckiem (kontaktów). Prawo takie rodzic posiada bowiem niezależnie od posiadania władzy rodzicielskiej, chyba że Sąd orzeknie inaczej.

6. Czy możliwe jest unieważnienie małżeństwa?

Tak, unieważnienie małżeństwa jest możliwe, ale wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, takich jak w szczególności:
• brak wymaganego wieku kobiety i mężczyzny do zawarcia związku małżeńskiego,
• ubezwłasnowolnienie całkowite,
• dotknięcie jednego lub obu małżonków chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym,
• pozostawanie w innym związku małżeńskim (bigamia),
• pokrewieństwo i powinowactwo,
• występowanie pomiędzy małżonkami stosunku przysposobienia,
• wady oświadczenia woli (błąd, groźba, brak świadomej woli),
• wady pełnomocnictwo do zawarcia związku małżeńskiego,

Nasza Kancelaria pomoże Ci ustalić, czy istnieją podstawy prawne do unieważnienia związku małżeńskiego. Przeprowadzi Cię także przez cały proces sądowy związany z unieważnieniem małżeństwa.

7. Co zrobić, jeśli drugi rodzic nie wywiązuje się z kontaktów z dzieckiem?

Jeżeli drugi rodzic nie realizuje ustalonych kontaktów, np. nie wydaje Ci dziecka na kontakty, możesz złożyć wniosek do Sądu o ich egzekucję. W skrajnych przypadkach Sąd może nałożyć na osoby nie wywiązujące się z ustalonych prawnie kontaktów kary finansowe za niewywiązywanie się z nałożonych postanowień. Kara może być nałożona na osobę która utrudnia kontakty lub niewłaściwie je realizuje.
Warto przy tym wskazać tutaj, że jeżeli brak kontaktów wynika za zachowania dziecka to zasadniczo Sąd nie może nałożyć na drugiego z rodziców, który niewłaściwie wykonuje te kontakty, kary pieniężnej (tak wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 czerwca 2022 r., sygn. akt SK 3/20).

Nasza Kancelaria pomoże Ci skutecznie dochodzić swoich praw w sprawach o kontakty z dzieckiem.

8. Jak podzielić majątek po rozwodzie?

Zasadniczo z chwilą zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami powstaje małżeńska wspólność majątkowa. Oznacza to, że wszystko co po tej chwili nabędą małżonkowie – z pewnymi wyjątkami – będzie wchodziło w skład majątku wspólnego małżonków.

Podziału majątku można dokonać dopiero po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej co może odbyć się w szczególności przez: orzeczenie rozwodu, podpisanie przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa umowy o rozdzielności majątkowej (intercyzy), ustalenie z ważnych przyczyn przez Sąd rozdzielności majątkowej, w sytuacji orzeczenia separacji pomiędzy małżonkami.

Prawomocne orzeczenie rozwodu, co do zasady kończy stan istnienia pomiędzy małżonkami wyżej wskazanej „małżeńskiej wspólności majątkowej”. W takiej sytuacji konieczne jest dokonanie podziału majątku wspólnego byłych małżonków, aby doprowadzić do zniesienia wszelkich pomiędzy nimi nieporozumień pomiędzy nimi.

Po rozwodzie podział majątku wspólnego odbywa się zazwyczaj przed Sądem. Możliwe jest również dokonanie podziału majątku przed notariuszem (w razie porozumienia). W niektórych przypadkach podziału majątku można także dokonać już na etapie spawy o rozwód.

Nasza Kancelaria przeprowadzi Ciebie przez cały proces podziału majątku wspólnego. Napiszemy odpowiednie wnioski do Sądu, środki odwoławcze i inne pisma. Na Twoje życzenie podejmiemy się Twojej reprezentacji przed Sądem.

9. Jak mogę zabezpieczyć się przed podziałem majątku w razie rozwodu?

Najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie intercyzy (rozdzielności majątkowej) przed ślubem lub w trakcie trwania małżeństwa. Jest to umowa zawierana w formie aktu notarialnego przez osoby zainteresowane w celu zabezpieczenia się na wypadek rozwodu.

Nasza Kancelaria pomoże Ci w sprawiedliwym podziale majątku, negocjacjach lub postępowaniu sądowym.

10. Czy w sprawach rodzinnych mogę liczyć na zachowanie dyskrecji?

Tak, wszystkie informacje przekazane Naszej Kancelarii objęte są tajemnicą adwokacką (radcy prawnego). Możesz czuć się bezpiecznie i swobodnie opowiedzieć Nam o swojej sytuacji. Naszym priorytetem jest ochrona Twoich interesów, prywatności i sytuacji rodzinnej.

Możliwość porady prawnej

Ikonka - Adres

Stacjonarnie ul. Lidzbarska 32, Elbląg

Ikonka - Telefon

Telefonicznie +48 507 041 837

Ikonka - Online

Online Skype lub Whatsapp

Porada prawna - Kancelaria Kardasz

Formularz kontaktowy:


    Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami i podstawami przetwarzania moich danych osobowych, o których mowa w Polityce prywatności. Administratorem moich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego dr Paweł Kardasz.