W razie złożenia przez powoda pozwu do Sądu zasadniczo obowiązkiem sędziego przewodniczącego jest wydanie zarządzenia o doręczeniu pozwu stronie przeciwnej. Wówczas jednocześnie z doręczeniem pozwu wzywa się pozwanego do wniesienia przez niego odpowiedzi na powództwo w wyznaczonym terminie, który nie może być krótszy niż 2 tygodnie. Wraz z pozwem Sąd doręcza również do pozwanego stosowne pouczenia, w tym o możliwości wydania przez Sąd wyroku zaocznego na posiedzeniu niejawnym oraz o warunkach wykonalności takiego wyroku.
Kiedy może być wydany wyrok zaoczny
Wyroki zaoczne mogą być wydane przez Sąd m.in. w przypadku braku złożenia przez Nas, jeżeli jesteśmy stroną pozwaną, do Sądu w wyznaczonym terminie odpowiedzi na pozew. W takim przypadku to jednak od fakultatywnej decyzji Sądu zależy czy skorzysta on z takiej możliwości i wyda wobec Nas wyrok zaoczny. W takiej też sytuacji, jeżeli zdecyduje się on na wydanie wyroku zaocznego, Sąd przyjmuje jako za zgodne z prawdą twierdzenia powoda o faktach wskazane w pozwie lub dalszych pismach procesowych, które zostały Nam doręczone przed posiedzeniem Sądu, chyba że fakty te budzą poważne wątpliwości Sądu lub powód powołał je w celu obejścia prawa.
Natomiast Sąd ma obowiązek wydania wyroku zaocznego jeżeli mimo niewydania wcześniej wyroku w tym trybie, z powodu niezłożenia przez Nas w terminie odpowiedzi na pozew, skierował on daną sprawę do rozpoznania na rozprawie, wezwał Nas na nią, a mimo to nie stawiliśmy się na wyznaczonej rozprawie, albo jeżeli mimo stawienia się na rozprawie nie bierzemy w niej faktycznie udziału. W takie sytuacji Sąd może także, jak w trybie fakultatywnym wydania wyroku zaocznego, uznać za prawdziwe twierdzenia powoda zawarte w pozwie lub dalszych jego pismach procesowych. Warto przy tym zauważyć, że w razie niedojścia na dzień rozprawy do Sądu dowodu doręczenia Nam wezwania na termin rozprawy, Sąd może w ciągu następnych 2 tygodni od dnia rozprawy wydać na posiedzeniu wyrok zaoczny, jeżeli w tym okresie otrzyma on dowód doręczenia Nam wezwania na rozprawę. Wyrok taki wiąże Sąd od momentu podpisania jego sentencji.
Kiedy wyrok nie będzie zaoczny
Jak już była o tym mowa powyżej jeżeli nie złożymy w odpowiednim terminie odpowiedzi na pozew Sąd zasadniczo może skierować Naszą sprawę na rozprawę i nie wydawać wyroku zaocznego. Jeżeli Sąd skorzysta z tej możliwości wówczas powinien on Nas wezwać i poinformować o terminie rozprawy. W takim przypadku jeżeli planujemy mimo to nie być na rozprawie i nie chcemy, aby Sąd wydał wobec Nas już obligatoryjnie wyroku zaocznego powinniśmy, we wcześniejszym piśmie skierowanym do Sądu, zażądać od niego przeprowadzenia rozprawy pod swoją nieobecność. Przed wydaniem przez Sąd wyroku zaocznego w takiej sytuacji chroni również zasadniczo złożenia przez Nas wcześniej wyjaśnień pisemnych lub ustnych w danej sprawie.
Jak bronić się przed wyrokiem zaocznym
Przed wyrokiem zaocznym możemy się bronić, będąc stroną pozwaną, tzw. sprzeciwem. Sprzeciw wnosi się w terminie 2-tygodni od dnia doręczenia Nam wyroku. W sprzeciwie mamy obowiązek powołania zarzutów, twierdzeń i dowodów. Wszystkie zarzuty, twierdzenia i dowody powinny być przy tym powołane przez Nas już w treści sprzeciwu. Twierdzenia i dowody zgłoszone po wniesieniu sprzeciwu będą podlegały bowiem pominięciu, chyba że uprawdopodobnimy, że ich powołanie nie było możliwe albo potrzeba ich powołania wynikła później. Podobnie ma to miejsce w zakresie zarzutów które należy również powołać, pod rygorem ich utraty, przed wdaniem się w spór co do istotny sprawy. Sprzeciw powinien spełniać wymogi formalne, fiskalne i inne wynikające z przepisów prawa. Sąd ma bowiem obowiązek odrzucenia sprzeciwu niedopuszczalnego, który został złożony po terminie, nie został opłacony, bądź jest obarczony brakami formalnymi, które nie zostały usunięte pomimo wcześniejszego wezwania do ich uzupełnienia.
Jakie są skutki wniesienia do Sądu sprzeciwu
Skuteczne wniesienie do Sądu sprzeciwu nie powoduje automatycznej utraty mocy przez wyrok zaoczny. Wyrok zaoczny w takim przypadku zachowuje więc moc prawną. W sytuacji jednak skutecznego wniesienia sprzeciwu Sąd po raz ponowny rozpatruje całą Naszą sprawę. W wyniku wniesienia sprzeciwu i następczego rozpatrzenia sprawy Sąd może wydać następujące rozstrzygnięcia: wyrok zaoczny utrzymać w części lub w całości w mocy, wyrok zaoczny uchylić i orzec o żądaniu pozwu (np. oddalić pozew), odrzucić pozew lub umorzyć postępowanie.
Oczywiście należy pamiętać, że każda sprawa jest inna pod względem stanu faktycznego i prawnego. Warto więc zawsze przed podjęciem w niej jakichkolwiek dalszych kroków prawnych najpierw skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika np. radcy prawnego. Często dzięki temu unikniemy różnego rodzaju trudności.
Nasza Kancelaria udziela porad prawnych w sprawach wyroków zaocznych. Sporządzamy sprzeciwy od wyroków zaocznych i inne właściwe pisma procesowe. Zajmujemy się reprezentacją Klientów przed Sądem w sprawach ze sprzeciwów od wyroków zaocznych oraz w pozostałych postępowaniach. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z Nami.
Kancelaria ds. prawnych – tel.: +48 507 041 837.