
Zapewnienie swojemu dziecku odpowiednich warunków życiowych stanowi priorytet każdego rodzica. Podwyższenie alimentów na dziecko – może się jednak okazać, że zasądzone do tej pory kwoty nie starczają już na właściwe i godne utrzymanie dziecka. Z niniejszego artykułu dowiesz się:
- kiedy możesz wystąpić o podwyższenie alimentów na rzecz swoich dzieci,
- jaki jest termin na złożenie wniosku o podwyższenie alimentów oraz
- gdzie należy złożyć pozew o podwyższenie alimentów.
Kiedy można ubiegać się o podwyższenie alimentów dla dzieci?
O podwyższenie alimentów na rzecz dziecka możemy ubiegać się w razie wystąpienia zmiany stosunków. Pod tym terminem należy rozumieć zmianę istotnych okoliczności z perspektywy ustawowych przesłanek obowiązku alimentacyjnego i zakresu świadczeń alimentacyjnych. Za zmianę stosunków uznać można m.in.:
- istotne zwiększenie się kosztów utrzymania dziecka,
- istotne pogorszenie się sytuacji finansowej rodzica uprawnionego do otrzymywania alimentów na dziecko lub
- znaczne polepszenie się sytuacji majątkowej rodzica lub osoby zobowiązanej do zapłaty alimentów.
Wystąpienie wyżej wskazanych sytuacji zasadniczo uprawnia Nas do wystąpienia przeciwko drugiemu rodzicowi lub osobie zobowiązanej do utrzymania dziecka z pozwem o podwyższenie alimentów. Przykładów przypadków uprawniających Nas do wystąpienia z wnioskiem o podwyższenie alimentów jest oczywiście znacznie więcej. Warto też wskazać, że każda sprawa jest indywidualnie badana przez Sąd w sprawie o podwyższenie alimentów.
Czy istnieje określony termin na złożenie pozwu o podwyższenie alimentów?
Nie ma ściśle określonego termin na wniesienie pozwu o podwyższenie alimentów do Sądu. Możemy to zrobić w każdym czasie. Warto jednak zauważyć, że co do zasady nieskuteczne może się okazać wystąpienie o podwyższenie alimentów na rzecz dziecka które usamodzielniło się już finansowo. Również wystąpienie m.in. przypadku w którym dziecko pełnoletnie ma już faktyczną możliwość utrzymania się, lecz tego nie czyni lub jeżeli dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania może stanowić barierę dla skutecznego żądania od drugiego rodzica lub innej osoby zobowiązanej na rzecz dziecka zapłaty podwyższonej kwoty alimentów.
Gdzie należy złożyć pozew o podwyższenie alimentów?
Pozew o podwyższenie alimentów składa się do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich właściwego według:
- miejsca pozwanego rodzica lub osoby zobowiązanej do zapłaty alimentów lub
- według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej – dziecka (zgodnie z wyborem).
Wniosek o podwyższenie alimentów powinien czynić zadość:
- warunkom formalnym przewidzianym dla pism procesowych oraz dla pozwu,
- spełniać inne wymogi przewidziane w przepisach prawa,
- pozew należy odpowiednio uzasadnić oraz dołączyć do niego właściwe dowody (dokumenty, faktury, paragony itd.).
Pozew o podwyższenie alimentów jest wolny od opłat.
Pozew o podniesienie alimentów na dzieci – dlaczego warto skorzystać z pomocy Prawnika?
Każda sprawa o podwyższenie alimentów różni się stanem faktycznym i prawnym. Wymaga ona więc indywidualnej analizy. Przygotowanie odpowiedniego pozwu o podniesienie wysokości alimentów na dziecko wymaga często znajomości przepisów prawa oraz umiejętności odpowiedniego argumentowania swoich roszczeń, w tym za pomocą odpowiednich dowodów. Dlatego skorzystanie z pomocy doświadczonego Prawnika w wielu sytuacjach jest nieodzowne. Konsultacja prawna może także znacznie zwiększyć szanse na pomyślne rozstrzygnięcie sprawy i satysfakcjonujący dla Nas jej wynik.
Jeśli zastanawiasz się, czy Masz podstawy do podwyższenia alimentów na dzieci, skontaktuj się z Naszą Kancelarią. Oferujemy profesjonalne doradztwo prawne i kompleksowe wsparcie na każdym etapie postępowania alimentacyjnego – prawo rodzinne.